Zpráva ze semináře, uskutečněného v rámci doprovodného programu veletrhu WOOD-TEC Brno dne 22. 10. 2013
Na oborovém veletrhu WOOD-TECH proběhl pod záštitou České technologické platformy pro lesní hospodářství a navazující odvětví seminář, představující projekt s názvem Informační platforma pro zvýšení konkurenceschopnosti.
Na oborovém veletrhu WOOD-TECH proběhl pod záštitou České technologické platformy pro lesní hospodářství a navazující odvětví seminář, představující projekt s názvem Informační platforma pro zvýšení konkurenceschopnosti.
Projekt, který je určen především pro firmy v dřevozpracujícím sektoru. Snahy o sblížení výsledků vědy a výzkumu s provozními potřebami podniků se dlouhodobě nedaří uspokojivě naplňovat. Důvodů této situace je samozřejmě více, nicméně tento projekt nabízí z našeho pohledu zajímavou příležitost ke společnému dialogu a hledání témat, které dřevozpracující firmy aktuálně potřebují řešit a z nedostatku vlastních zdrojů či kapacit nemohou. V rámci tohoto projektu mají možnost zúčastněné firmy využít finanční prostředky projektu na podporu účasti na vybraných zahraničních oborových veletrzích. Projekt zahrnuje taktéž finanční prostředky na případné sektorové studie či analýzy. Jedním z vysoce aktuálních témat, k jehož řešení chce projekt přispět, je například nalezení vhodnější alternativy k dnešnímu způsobu valorizace cen dříví vysoutěženého v komplexní lesnické zakázce Lesů ČR (tzv. indexace).
Na tento seminář byli pozváni zejména zástupci menších dřevozpracujících firem i představitelé větších společností, které spojuje zájem o oživení tohoto sektoru a hledání příležitostí a trendů mmj. I v nových inovačních postupech, technologiích i výzkumných záměrech.
Členové projektového týmu podrobně představili hlavní cíle a úkoly sektorové platformy, kterými je podpora aktivit a iniciativ organizací působících ve prospěch rozvoje lesnictví, dřevozpracujícího průmyslu a prodeje výrobků ze dřeva a na bázi dřeva v ČR a s tím spojených vědeckých, výzkumných, technologických a inovačních aktivit. Jejím stěžejním úkolem je vytváření pomyslného mostu mezi vědou, výzkumem a průmyslem iniciováním a prováděním vědecko-technických výzkumů a následným komerčním využitím vědeckých řešení.
V druhé části se společně s účastníky semináře věnovali možnostem prezentovaného projektu a jeho možné zacílení na aktuální potřeby dřevozpracujícího sektoru. Současně také zástupci obou univerzit, zastoupení v řešitelském týmu, seznámili přítomné s projekty, které jsou aktuálně řešeny na fakultách a s projektovými záměry, který mají být výhledově podány.
V závěrečné části semináře proběhla diskuse s řadou zajímavých podnětů, které byly následně zakomponovány do prezentovaného projektu a uplatněny ve změnovém řízení na CzechInvestu.
Účast za ČTPLH : Tomáš Pařík, Petra Volejníková
Účast za projektový tým : Kateřina Lísková, Patrik Mlynář, Kateřina Ventrubová, Zdeněk Malý, Andrea Pondělíčková
V Brně dne 30.10.2013
Zapsala: Pondělíčková